Lubuskie Fakty
» AKTUALNOŚCI | » OGŁOSZENIA | » GALERIE ZDJĘĆ | » HUMOR
InformacjeRedakcja


Info
ekran: 1024x768
min. IE 7, FF 2
polskie zn. ISO 8859-2
info@lubuskiefakty.pl

Nasz provider
 
Aktualnosci
SOR i lądowisko dla śmigłowców w Gorzowie
2014-04-30 04:24:38 / Miasta
   Pacjenci Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie już niedługo będą mogli korzystać z wyremontowanego dojazdu do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i nowoczesnego lądowiska dla śmigłowców ratunkowych.


- Obie inwestycje były niezbędne dla sprawnego funkcjonowania gorzowskiej lecznicy. Obie dzięki remontowi będą spełniały wymogi stawiane szpitalom przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz wymogów Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie wymagań dla lądowisk – powiedział podczas uroczystości zakończenia prac budowlanych Piotr Dębicki – prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o.

Dotychczasowy stan podjazdu dla karetek Pogotowia Ratunkowego groził katastrofą budowlaną. W czasach budowy lecznicy – w latach 80-tych ubiegłego wieku – zaplanowano w niej miejsce zaledwie dla dwóch karetek. Czasy się zmieniły. Teraz bywa, że jednocześnie podjeżdża ich 3 razy tyle. Spory wpływ na stan wiaty miały też warunki atmosferyczne wewnątrz zadaszenia. Teraz wiata będzie chroniona specjalnymi drzwiami zamawianymi za granicą Polski i pomieści 6 erek w tym samym czasie. Wiata będzie też ocieplona – dodał prezes szpitalnej spółki.

Przyszpitalne lądowisko wymagało przebudowy, bo stare nie spełniało wymaganych przepisami parametrów, które zakładają takie umiejscowienie lądowiska, aby droga na SOR nie przecinała się z drogą ogólnodostępną. Jego położenie po drugiej stronie ulicy, przy którym znajduje się SOR i budynek główny lecznicy było też utrudnieniem dla personelu medycznego. Aby przewieźć pacjenta z helikoptera do szpitala trzeba było wykorzystywać karetkę. Teraz takiej potrzeby nie będzie. A dzięki przebudowie i łatwiejszemu dostępowi do bazy medycznej szpitala pacjentom będzie można szybciej udzielić niezbędnej pomocy. Lądowisko będzie oświetlone, więc lądowania będą mogły być wykonywane całą dobę.

Zakończenie prac przy lądowisku nie oznacza, że od razu będzie można z niego korzystać. Obiekt musi uzyskać niezbędne zgody na użytkowanie z Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a dopiero wtedy może być ujęty w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które później będzie koordynować jego wykorzystywanie.

- Uzyskanie zgody trwa około trzech miesięcy. My wniosek złożyliśmy już ponad miesiąc temu. Liczymy na to, że z lądowiska będziemy mogli korzystać jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Mamy nadzieję, że termin ten zbiegnie się z ukończeniem pierwszego etapu remontu ulicy Dekerta, czyli oddaniem do użytku wyremontowanej ulicy Dekerta od skrzyżowania z ulicą Wyszyńskiego – dodał prezes Piotr Dębicki.

Prace przy obu inwestycjach rozpoczęły się na przełomie lipca i sierpnia 2013 r.
Projekt o nazwie "Przebudowa lądowiska, wiaduktu i wiaty dla SOR Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp." jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIS). Inwestycja kosztowała prawie 7 mln złotych. Większość (ponad 5 mln) to pieniądze unijne.

Otwarcie niezmodernizowanego podjazdu do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego to jedna z kilku inwestycji zaplanowanych na ten rok. Niebawem – w pierwszej dekadzie maja – zostanie oddany do użytku Pododdział Dziennej Chemioterapii przy Oddziale Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego i ruszy remont Oddziału Onkologii Klinicznej.

W planach strategicznych rozwoju szpitala ma również zostać wybudowany Ośrodek Radioterapii z 30-łóżkowym oddziałem, zakładem i poradnią oraz odtworzony Oddział Zakaźny, by pacjenci z Gorzowa nie musieli jeździć na leczenie do ościennych województw.

Autor:
Agnieszka Wiśniewska
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.


Przeczytaj również:

 • [2015-03-05] Zmarzlik i Pawlicki rezerwowymi w Warszawie »

 • [2015-03-04] Gorzowskie Zakanale zabezpieczone przed powodzią »

 • [2014-06-24] Porozmawiają o profilaktyce »

 • [2014-06-03] Poszliśmy po zdrowie »

 • [2014-05-26] Gorzowski szpital dla matek »

 • [2014-05-13] Hospicjum zaprasza na IV Korowód Wrażliwości »

 • [2014-05-13] Nadwarciańska Dycha »

 • [2014-05-08] Nowe możliwości na hematologii »

 • [2014-05-07] Grizzlies na stadionie im. Edwarda Jancarza »

 • [2014-04-30] SOR i lądowisko dla śmigłowców w Gorzowie »Dodaj komentarz
 Autor:*
 Email:*
 
 * pola wymaganeKomentarze

Nie dodano jeszcze komentarza. Bądź pierwszy!

 
Reklama

Dodaj nowe ogłoszenie


Reklama

Pogoda
Pogoda w Gorzówie Wielkopolskim

Pogoda w Zielonej Górze

Kursy walut
 1 USD = 3,9210 PLN
 1 EUR = 4,3513 PLN
 1 CHF = 4,0014 PLN
 1 GBP = 4,7623 PLN

 

PolecamyPolecamy

Top 10 Speedway Typera
1. mary49

900 pkt.

2. UFO1979

890 pkt.

3. Adriana27

875 pkt.

4. ditruel

875 pkt.

5. didi56

865 pkt.

6. Master_Osw

865 pkt.

7. master

865 pkt.

8. tad62

865 pkt.

9. azyga

865 pkt.

10. lomek3000

860 pkt.

Pełna lista wynikówLinki: kostka brukowa | bramy garażowe zielona góra | katalog stron seo | fotografia ślubna zielona góra